Po čím dál častějším selhávání mého dosavadního systému LinuxMint 9 Isadora jsem usoudil, že nefunkční zvukový systém a nestabilní Xorg již stojí za to vzít v úvahu a že by už mohl přijít systém nový - jiný. Přece jsem šel k Linuxu proto, abych poznal nové věci. Díky jednomu twitter-tipu mě napadlo Fuduntu.
Fuduntu není Fubuntu :)
Poměrně často mě stále mate to D v názvu distribuce, ale jelikož Fubuntu neexistuje, snad si to po pár nevalidních výsledcích v Google uvědomíte. :)
Abych se dostal k distribuci, nejprve jsem ji nasosnul na vyměnitelné médium. V tomto případě DVD (rád si takovéto disky uskladňuju jako poklad). Vrazil jsem jej do mechaniky a čekal, až se nabootuje. Nejprve na mě vyskočil načítací obrázek a chvíli na to veliký tygr. Ten tygr byl jako obrázek na pozadí.
Vzhled mě okamžitě dostal. Gnome 2 a velice hezky zkomponované s Kernelem 3.6, přesně to jsem potřeboval. Tedy začal jsem různě prolézat live distro a objevoval nové a nepoznané. Například to, že zde vůbec není použit Apt pro instalaci balíčků, po zálohování dat, instalaci systému na disk a několika pokusech třeba Pacman aj. jsem přišel na yum!
sudo yum install {něco krásného}
... a rázem jsem začal yumovat jako šílený! Nechci tím říct, že by mělo Fuduntu málo užitečného software, jen já jsem takový jinak softwarově zemřený.
Po doplnění různých potřebných programů jsem vrátil data ze zálohy do osobní složky a vrhnul se na grafickou modifikaci - to je moje.
Předběžná pracovní plocha vypadá nyní nějak takto:
Stále mám co dolazovat nejen designově.
V čem tkví to "kouzlo" Fuduntu?
Jednoznačně v úspoře energie, ale také vytrhaných vlasů při padajícím Xorgu v nejneočekávanějším momentě.
Fuduntu je totiž systém zaměřený na přenosná zařízení typu Notebooky , Netbooky, do které Toaster tedy opravdu zapadá. Věřím, že si budou tito dva noví přátelé rozumět.
Nejlépe ale zjistím chování systému slouhodobým užíváním. :) Dobrou noc.