Pageinfo

Blog o Linuxu, testování software a linuxových distribucí. Pohled laika i odborníka na téma Linux.

úterý 23. října 2012

GIMP #6: Rámování obrázků 2

   Ve škole se v předmětu počítačová grafika a reklama učíme s GIMPem. Jelikož se teď učíme rámování, mám dalších pár typů na jednoduché rámečky. Ve škole jsme na to použili fotku z jedné naší módní přehlídky. Při psaní jsem si to zrovna zkoušela znovu a vyštrachala jsem nějaký ten pěkný západ.

Tentokrát si zkusíme trošku víc pohrát s vrstvami. Každý druh rámečku jsem pojmenovala svým vymyšleným názvem.

1. Ovál
Začneme tím, že si v levém panelu zvolíme libovolnou barvu, třeba žlutou, potom do pravého panelu s vrstvami klikneme pravým tlačítkem myši a dáme novou vrstvu a navolíme si barvu popředí. Vrstva by se měla obarvit na žluto.


Následně si v levém panelu s nástroji vybereme nástroj pro výběr elipsy, uděláme libovolnou elipsu a pak dáme Ctrl + X a vybereme označenou elipsu.


Nakonec sloučíme vrstvy.

Je jich sice jenom 5, ale třeba si toho nikdo nevšimne! =D

2. Hvězdičky
Tohle rámování, pokud se to takhle dá vůbec nazvat, je úplně banální a já osobně bych se s tím teda obrázek neorámovala. Ale je to taky možnost a třeba se to někomu bude líbit.
Začátek se zvolenou barvou (tentokrát třeba zelenou), novou vrstvou a barvou popředí je stejná jako u oválu.


Změna je až při nové stopě, kterou vytvoříme tak, že dole v panelu s vrstvami najdeme ikonku bílého papíru s názvem nová stopa. To je editor stop, ve kterém se dají vytvářet nové stopy. Zvolíme tvar kolečko a různým posouváním posuvníků vytvoříme hvězdičku. Potom si vezmeme nástroj gumu a hvězdičkami vygumujeme zelenou vrstvu.


Nakonec sloučíme vrstvy.


3. Rozvlnění
Začneme tím, že si v levém panelu vybereme barvu popředí a pozadí (např. růžovou a zelenou) a klikneme v panelu nástrojů na ikonku barevného přechodu. Potom opět vytvoříme novou vrstvu a navolíme barvu popředí. V panelu nástrojů vybereme tvar (např. spirála) a uděláme krátkou čáru. Měla by vzniknout spirála, velikost spirály závisí na délce čáry.


Dále si na panelu nástrojů snížíme na posuvníku krytí a uděláme další krátkou čáru.


Potom si vezmeme nástroj pro výběr obdélníku a vybereme (Ctrl + X) část obrázku tak, aby zůstal kolem duhový rámeček. Označení vyjmutého rámečku odděláme tak, že klikneme mimo obrázek.


Dále si v položce Filtry najdeme Zkreslení a Rozvlnit. Zaklikneme "Svisle" a navolíme si libovolné hodnoty na posuvnících a potvrdíme. Nakonec sloučíme vrstvy.

 
4. Rozvlněný zaškrcený vír
Tohle rámování je jednodušší, než to předchozí. Stačí vyrobit novou vrstvu, které navolíme barvu popředí např. žlutou. Potom vyřízneme (Ctrl + X) střed obrázku tak, aby vznikl žlutý rámeček. Označení vyjmutého rámečku odděláme opět kliknutím mimo obrázek.


 Dále si opět v položce Filtry najdeme Zkreslení a Rozvlnit. Zaklikneme "Svisle" a navolíme si libovolné hodnoty na posuvnících a potvrdíme.


 Potom v položce Filtry najdeme Zkreslení a Vír a zaškrcení a navolíme si na posuvnících úhel víru, míru zaškrcení a poloměr dle libosti.



Nakonec sloučíme vrstvy.


Jsou to zatím takové základy, ale i já sama se s GIMPem teprve učím, tak snad vám to k něčemu někdy bude. =)

Ivunec

sobota 6. října 2012

Test: Xubuntu 12.04.1 LTS




Po dlouhé době se znovu ukazujeme ve světle 32 bitových architektur linuxových distribucí. Dnes se mrkneme na zoubek distribuci Xubutnu. Již nějakou dobu jsem si brousil nože na prostředí Xfce.

Po zavedení systému

Jakmile se načetl desktop, zkusil jsem zjistit, zda-li je nainstalován firmware na wifi adaptér. Samozřejmě, že ne.

Nedostupné ovladače
Proto jsem se hned podíval na Additional Drivers, ale program nic nenašel.

"V systému nejsou k dispozici žádné properitární zařízení."
To jsem mohl čekat, ale i tak mě to udivilo. Zdá se, že každým novým vydáním moderní distribuce vzrůstá neschopnost rozpoznat různá zařízení a podle nich k nim naisnatlovat ovladače.

Samozřejmě to jde nainstalovat ručně, ale podle vlastních zkušeností rovnou říkám: "Napřed nastuduj trutoriály a pak konej."

Plocha


Plocha je na první pohled pěkná, jenže nejde jen o vzhled. 

Na ploše je umístěn v horní části panel, který  obsahuje hlavní nabídku menu, vedle otevřená okna, na druhé straně panelu se nachází nabídka upozornění, hodiny, seznam ploch a uživatelská nabídka.

Na spodu obrazovky se zobrazí při najetí myší dock se spouštěči aplikací od Xfce, dock patří k Xfce panelu. (xfce4-panel 4.8.6)

Hodně se mi líbí to nastavení panelu. Hlavně přehled spouštěčů a ikon.




Základní výbava

Zajímavostí je, že v Xubuntu je pár věcí převzatých z Ubuntu, například Centrum Softwaru, popříkladě Update Manager, ale najdete zde pár věcí, které se zde použily a už neaktualizovaly, nebo se prostě vyvíjejí přímo pro distribuci.

Výběr softwaru v základu se mi líbí. Je tam vlastně to, co je zrovna potřeba.

Xubuntu obsahuje emulátor terminálu, nevím proč ale nezajímá mě to, protože funguje stejně jako Terminál. 



Správu složek zajišťuje Thunar v postupkové verzi 1.2.3, defaultní internetový prohlížeč je Firefox 14.0.1. Jinak je tu prohlížeč PDF dokumentů, GIMP, Pidgin, Thunderbird plus pár pomocníků pro přehrání hudby a videa a různé nastavení.

Standartní textový editor zde není Gedit, ale Leafpad, který je standardem pro GTK+, Gedit má ale dlouhodobou podporu a tak se mi zdá rozhodně použitalnější. Leafpad bych přirovnal k základnímu Poznámkovému bloku.





Prostředí Xfce



Xfce je sbírkou aplikací, které dohromady poskytují plně vybavené pracovní prostředí. Má spoustu zajímavých výhod, třeba už to, že je podle mě dokonce mnohem více user-friendly (uživatelsky přívětivější) pro začínající uživatele, než třeba Gnome, ačkoliv můžou tyto dvě prostředí vypadat trochu podobně.
V Xubuntu je použito Xfce 4.8




Hodnocení

A je tu čas na zhodnocení distribuce Xubuntu 12.04.1 LTS.

+

  • XFCE obecně, toto prostředí se mi moc líbí
  • úžasná neočekávaná přizpůsobitelnost
  • nenáročnost a plynulost
  • dobrá základní výbava sofwaru
  • malá velikost systému
  • možnost do prostředí nainstalovat Compiz
  • automount všech dostupných disků - nemusíte se s tím otravovat
  • krysa :)


-

  • chybějící firmware na některý HW - možno doinstalovat
  • chybějící pluginy na MPEG 3/4 a podobné - možno doinstalovat
  • občas trochu suché managery - nepropracované, stály by za to vylepšit

Xubuntu se mi opravdu velmi zamlouvá a až se budu někdy zase ohlížet po distribuci, zvolím si tuhle. :)